Szkoła patrzenia. Projekt edukacji wizualnej

ORGANIZACJA: Instytut Fotografii Fort
STRONA: szkolapatrzenia.pl
CZAS: wrzesień 2018 – czerwiec 2020

ROLA: pomysłodawczyni projektu, współautorka programu, moderatorka procesu

„Szkoła patrzenia. Projekt edukacji wizualnej” to nowatorski cykl weekendowych spotkań warsztatowych przeznaczony dla osób zajmujących się w swojej pracy patrzeniem i obrazami. Wydobędziemy potencjał wizualności jako narzędzia badania, interpretowania i rozumienia współczesnej kultury i społeczeństwa. Do udziału zapraszamy m.in. animatorów, edukatorów, artystów, kuratorów, fotografów, filmowców, nauczycieli, projektantów, krytyków, muzealników.

„Szkoła patrzenia” polega na twórczej i interdyscyplinarnej współpracy. Wraz z zaproszonymi teoretykami i twórcami, stworzymy definicję „edukacji wizualnej” jako dziedziny rozwijającej refleksję o obrazach i za pomocą obrazów (m.in. selfie, memy, transparenty, krajobrazy, seriale, pomniki) oraz praktyk patrzenia (takich jak monitoring, podglądanie, wystawianie, archiwizowanie). Nie przekazujemy gotowych recept ani „sprawdzonych scenariuszy”. Zespołowo prowadzimy obserwacje, negocjujemy interpretacje i wypracowujemy rozwiązania. To czas dyskusji, szukania nowych pomysłów, ćwiczenia się w interpretacji, pobudzania refleksji i doskonalenia warsztatu przydatnego w pracy zawodowej.

„Szkoła patrzenia” składa się z 9 weekendowych zjazdów, realizacji autorskiego działania oraz współtworzenia nowatorskiej publikacji (w 2020 roku).

Na zgłoszenia czekamy do 20 grudnia.
Szczegóły: szkolapatrzenia.pl/

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *